Grand Chapter Royal Arch Deputies

2021-2022

Listed below are the Deputies for the Grand Chapter for this year.  Please contact the Deputy for your area if you need assistance.

Photo of PGHP David Wood PGHP David Wood Special Deputy

David Franklin Wood was born at a very young age on November 15th, 1949, at Payne, Ohio, to Harold Franklin and Ruth Weber Wood.  He graduated from Payne High School in 1967 and from Bluffton (Ohio) College in 1971; with a Bachelor of Arts degree in History.  He is a member of the Church of Christ in Payne and Northway Church of Christ in South Bend, Indiana.…

Photo of Kevin Schascheck Kevin Schascheck District A- LaPorte #15, Valparaiso #79, E.H. Gary #139
Photo of Michael J Koziel Michael J Koziel District B – South Bend #29, Plymouth #49, Mishawaka #83, Concord #101
  • Blue Lodge – Member of Council Oak Lodge #745 – South Bend
    • Master Mason
    • Past Master/2013 and 2015
    • Most significant accomplishment: Promotion of “Building our Brotherhood”. This has been done thru substantial augmentation of Masonic Education and the advancement of the meaning of “Brotherhood”!
Photo of Benton Hale Davis Benton Hale Davis District C – Ft. Wayne #19, Hunington #27, Angola #58, Wm. Hacker #63
Photo of Eric Anderson Eric Anderson District D – Anderson #52, Grant County #55, Clinton #82, and Kokomo #104

Eric Anderson is an IT Technician. He is married to his lovely wife Riley with whom he has a daughter, Eleanor. When he isn’t fixing computers or playing with Eleanor, Eric can usually be found with a book in his hand. Eric is a proud Mason and looks forward to serving the Grand Chapter.

Masonic memberships:

  • Middletown #271 – Past Master 2017 & 2019
  • Middletown #143 Royal Arch Masons – Past High Priest 2019
  • Anderson #52 Royal Arch Masons
  • Anderson Council #69 Royal and Select Masters
  • Anderson Commandery #32
  • Saints John Council #541 Allied Masonic Degrees
  • Marvin L.
Photo of George McAfoos George McAfoos District E – Terre Haute #11, Greencastle #22, Crawfordsville #40, Harley Eggers #71, and West Side #138

Raised a Master Mason 11/11/1976

Past Master Social 86 2017, served as H.P. 2015 Terre Haute Chapter #11, served as I.M.2017, served as E.C. 2019, served as T.P.M. Terre Haute Valley of the Scottish Rite 2018-2019

Photo of Graig Huber Graig Huber District F – Indianapolis #5, Noblesville #120, Prather #157, and Joshua #158

Masonic History

  • Vitruvian #767
  • Prather #157 Royal Arch Masons
  • Prather Council #100 Cryptic Masons
  • Prather Commandery #62
  • Prather Council #510 Allied Masonic Degrees
  • St. Colomba Council #118 Knight Masons
  • Marvin L. Isley #129 York Rite College
  • Murat Shrine
  • Indianapolis Valley Ancient and Accepted Scottish Rite
Photo of Jason Fox Jason Fox District G – King Solomon #4, Maxwell #18, Shelby #20, and Greenfield #96

Jason is currently employed as a Portioner/ Selector for Boar’s Head Brand in New Castle and has a strong history in Restaurant Business Management.

He has been married to his wonderful wife, Lauren, coming up on 10 years this May. Lauren and Jason have 2 wonderful boys, Draven Xxavier age 10 and Jaiden Kai age 7.…

Photo of David Leach David Leach District H – Columbus #10, Hacker #34, Versailles #113, Bloomington #127, Greene County #170
Photo of Phillip Adkins Phillip Adkins District I – Vincennes #7, Evansville #12, Slayton & Stephens #168

I am retired and worked in Mining and Underground Construction.  

Photo of Roy Wiseman Roy Wiseman District J – New Albany #17, Salem #38, Corydon #156

Retired Lieutenant, Harrison County sheriffs Department Indiana. Past Master, Pisgah Lodge 32, Past High Priest, Corydon Royal Arch Chapter 156, Past Illustrious Master, Corydon Cryptic Council 112, New Albany Commandery #5, AMD Constitutional Elm 471 , York Rite College #207, New Albany Yeoman of York #7, Grand Order of the Sword of Bunker Hill, Pocket City Order #82, and a member of the valley of George Rogers Clark A.A.S.R.